2008. április 7., hétfő

Beszélgetés Dr Horváth Ágota háziorvossal, tüdőgyógyász szakorvossal, Kaposvár

Úgy hallottam ön igen jelentős sikereket ért el a dohányzásról történő leszokás segítésében.
Ez azoknak köszönhető, akik hozzám fordulnak, és azoknak is akik megfogadják a tanácsaimat. Ez csapat munka, egyedül nincs siker. Na meg köszönhetem egy új gyógyszernek, amit könnyebben elfogadtak a betegek, mint bármi mást korábban, látva a hatékonyságát.
Hány betegnek segít most a leszokásban?
Sokkal többen vannak azok, akiknek szándékukban állt a leszokás, mint akiknek valóban sikerül is. Az ár befolyásolja, és erősen korlátozza a sikert. A cigarettát naponta veszik meg csomagonként míg, a gyógyszert egyszerre kell kifizetni. Ez sok betegnek okoz komoly problémát. Csak annak tudunk segíteni, aki valóban elhatározta, hogy leszokik és hajlandó áldozni is rá. Jó ötletnek tartjuk, ha az OEP esetleg értékelné a sikeres leszokást és bizonyos idő elteltével visszatérítené a betegnek a kezelés árának legalább egy részét. Ez lenne az igazi sikerdíj.
Eddig 15-20 betegem volt, akik komolyan érdeklődtek, sőt elhatározták magukat, a nikotinmentes gyógyszer első adagját fel is iratták, aztán sajnos meggondolták magukat. Jelenleg 5-6 fő az, aki az egész folyamatot végig is csinálta, és sikeresen elhagyta a cigarettát. Ez látszólag nem nagy szám, de optimizmusra ad okot, hogy most csak egy praxisról beszélünk. Mások is próbálkoznak.
Mikor jelenthetjük ki, hogy valaki leszokott a cigarettáról?
7-8 hónap az az idő, amikor már sikerről beszélhetünk, 3-4 hónap amíg a tablettát szedik. Ahhoz, hogy valóban sikert érjünk el, az új nikotinmentes szer szedése minimum három, maximum hat hónapig ajánlott.
Az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiuma szervezett továbbképzést a háziorvosok részére betegeik leszokás támogatásában itt a Dél-Dunántúli Régióban is.
Résztvett ezeken?
Igen, résztvettem, mert érdekelt a téma, láttam a kollégáimat, akik folyamatosan küzdenek ezzel a szenvedélybetegséggel. 27 évvel ezelőtt még én is dohányoztam, így mélységesen átérzem a problémájukat, szerencsém volt, mert az én leszokásomat megkönnyítette egy örventes családi esemény. És azóta nem dohányzom.
Megkérdezi a betegeit, hogy dohányoznak-e?
Minden beteggel, minden viziten beszélünk róla és én mindig elmondom, a nikotin összes gyilkos hátrányát. Ha valaki nem dohányzik, vagy tényleg leszokik sikeresen, az hatékonyabban előzheti meg az összes súlyos betegséget (rák, tűdőbaj, érrendszeri megbetegedések), persze az lenne a legjobb ha rá sem szoknának a betegek. A közeljövőben örvendetesen bekövetkező szigorú közterületi dohányzást tiltó törvényi rendelkezésektől is sokat várunk. Reméljük, hogy minél több betegnek kell majd segíteni a leszokásban. Évek óta tele vagyunk ismertető anyagokkal, felvilágosító, informatív jellegűekkel, sőt sokkolóakkal is, de ezek sajnos egyáltalán nem hatnak. A beteg tudja, hogy amit csinál az nem jó, mégis képtelen leszokni. Különösen káros a helytelen család-modell és fiatalkori rászokás. Bár ez nem törvényszerű, mert a nemdohányzó szülők gyermeke is rászokhat, ha olyan társaságba keveredik, és erős dohányos szülők gyermek is lehet ellen- reakció képpen „nemdohányos”.
Talán majd a tiltás és büntetés eléri a célját. A médiának óriási szerepe van a figyelem felkeltésben. Ahogy látják a TV-ben, újságokban a híradásokat, a betegek jönnek, hogy le akarnak szokni. De a leszokást segítő gyógyszereket nem támogatja a társadalombiztosítás, az áruk magas. Úgy gondolom, ha 50%-os támogatás lenne rajta, biztosan többen próbálkoznának.
Lehet, hogy talán nem is olyan reménytelen ez az ügy. Jó hír az, hogy nemrég komoly támogatást kapott egy eddig nem támogatott súlycsökkentő gyógyszer.
Milyen példát tudna mondani a nikotinfüggőségre a praxisából?
Tűdőgyógyász vagyok, szomorú tény, hogy gyakran még a súlyos COPD-s betegeim is dohányoznak, ott előttem, a tüdőgyógyintézetben. Van egy betegem, akinek hét-nyolc éve oxigén palack van a lakásán, de kizárólag csak azért él még, mert az oxigén életben tartja, és mindeközben dohányzik. Ilyen erős drog a nikotín, az orránál fogva vezeti, és nem engedi el egykönnyen az áldozatát.
A dohányzáshoz kapcsolódó rítusokat, a kávéivást, az alkoholfogyasztást rendszerint egyszerre hagyják el a betegek. Volt egy betegem, aki fiatalon ment nyugdíjba, ivott és dohányzott erősen. Súlyos májcirrózist kapott, bekerült a kórházba, és ettől nagyon megijedt, abbahagyta a dohányzást, és meggyógyult. Meggyógyult a mája is. Viszonylag rövid idő alatt minden értéke rendbe jött. Most boldog ő is, és a családja is. Rendszeresen jár hozzám azóta is. Róla elmondhatom, hogy leszokott.
Kinek nehezebb leszokni az idősebb, régóta dohányzónak, vagy a fiatal dohányosnak?
A fiatalnak! Aki nagyrészt a társaság miatt szokott rá a dohányzásra, és így lesz belőle krónikus, erős dohányos. Ha abba akarja hagyni, akkor más társaságba kell majd járnia.Az idősnek, ha tényleg eldöntötte, mindig komolyabb az elhatározása, és sikeresebb a leszokása. A társadalmunk bűne, hogy még azt is elnézi, hogy egy terhes nő dohányozzon. Amerika – ilyen szempontból - példamutató, ott a fiatal nem ihat, mert 21 éves kora előtt nem szolgálják ki alkohollal, és nem is nagyon dohányozhat, mert szinte nincs olyan hely, ahol nem tiltanák a cigit, nagyon helyesen.

Nem szabad soha elfelejtenünk azt a szomrú tényt, hogy a dohányzás következtében ma hazánkban húszpercenként meghal valaki! Egy év alatt ez egy kisváros teljes lakossága!

Nincsenek megjegyzések: